skip to Main Content

Good news: Χάλκινο μετάλλιο για τον Απόστολο Χρήστου στα 100μ. ύπτιο – Μας έκανε περήφανους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα (βίντεο)

Ο Απόστολος Χρήστου γιορτάζει την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στα 100μ. ύπτιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου. Αυτό αποτελεί το πρώτο του μετάλλιο σε αυτή τη κατηγορία, και η χαρά του είναι ανείπωτη. Εξαιρετική ήταν επίσης η εμφάνιση του Βαγγέλη Μακρυγιάννη, που κατάφερε να τερματίσει στην 4η θέση.

Ο Χρήστου, που έχει διακριθεί με πολλά μετάλλια στην καριέρα του και είναι πρωταθλητής Ευρώπης, πανηγυρίζει την επίτευξη αυτού του στόχου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Η 3η θέση στα 100μ. ύπτιο, με χρόνο 53.36, αντιπροσωπεύει την αναγνώριση της αθλητικής του αρτιότητας σε παγκόσμιο επίπεδο.

Αυτό ήταν το 3ο μετάλλιο για την Ελλάδα στην κλασική κολύμβηση σε παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά το χρυσό του Άρη Γρηγοριάδη στα 50μ. ύπτιο το 2005 στο Μόντρεαλ και το ασημένιο του Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο στη Γκουάνγκζου το 2019, ενώ εντυπωσιακή ήταν η παρουσία και του Μακρυγιάννη στον τελικό, τερματίζοντας στην 4η θέση, ακριβώς πίσω από τον Χρήστου, με χρόνο 53.38.